Батькам | АНДРУШІВСЬКА ЗОШ І-ІІІ СТУПЕНІВ №1

Батькам

Поради батькам майбутніх першокласників

Коли дитина йде до школи, у неї починається нове життя, зовсім інше, ніж колись. Раніше її не оцінювали, не викликали до дошки, не задавали домашніх завдань і ще багато різноманітних «не». Те, як дитина буде вчитися в школі, багато в чому залежить від батьків, тому що дітям не під силу наодинці впоратися з безліччю проблем, з якими вони зіштовхнулися.

Чим батьки можуть допомогти?По-перше, розумінням того, що теза «Ми її у Вашу школу віддали, Ви тепер за все і відповідаєте» не спрацьовує. І в школі дітей таких батьків відразу видно. Чомусь це далеко не зразкові учні.

Приходьте в школу не тільки на батьківські збори.На них часто розв’язуються лише організаційні питання, та і обговорювати успіхи і невдачі кожної дитини в присутності інших батьків не стане жоден грамотний учитель. У Ваш вільний час домовтеся із учителем про зустріч і поставте питання про те, що Вашій дитині дається легко, а що — складно, як вона поводиться, чим Ви можете їй допомогти. Така батьківська позиція принесе користь усім. Ви будете знати, як справи з успішністю з предметів, як Ваш малюк спілкується з однокласниками, зможете вчасно допомогти, якщо є необхідність. Учитель побачить Вашу зацікавленість, можливо, довідається більше про Вашу дитину. Та й малюк буде знати, що в нього є надійний тил, і буде менше тривожитись.

Коли дитина приходить зі школи, візьміть собі за правило запитувати:«Що нового ти довідався сьогодні в школі?» і не ставити запитання: «Яку оцінку ти отримав?» Цим Ви підкреслите, що для Вас важливішими є саме ті знання, які здобуває дитина, а зовсім не формальні оцінки, які часто бувають необ’єктивними. Хваліть дитину за будь-які досягнення в школі

Уважно спостерігайте за дитиною. Можливо, вона погано засвоїла тему. Пам’ятайте, що протягом навчального року існує декілька критичних періодів, коли діти більше утомлюються і в них різко знижується працездатність. Саме в цей час вони особливо гостро відчувають потребу у Вашій увазі й турботі. Це, як правило, кінець другої чверті, перший тиждень після зимових канікул і середина третьої чверті. Саме в цей час обов’язково зверніть увагу на режим дня.

Завжди тримайте себе в руках. Шкільне життя повниться несподіванками, і дитина повинна бути до них готовою. Так само, як і батьки. Якщо малюк приніс зі школи погану оцінку або зауваження в щоденнику, не потрібно влаштовувати скандал. Просто поговоріть із ним про те, чому так сталося, хто був не правий, і разом придумайте, як виправити ситуацію. А якщо Ви вирішите покарати малюка за погану оцінку, будьте впевнені, нічого гарного із цього не вийде. У дитини з’явиться страх і небажання йти до школи.

Контролювати свої емоції— головне батьківське завдання. Лементи, ремінь, нудні нотації — поганий вихід із ситуації.Краще сядьте разом із дитиною і разом зробіть домашнє завдання або розв’яжіть приклади з контрольної роботи.

Як допомогти дитині навчатися в школі?

 • Допомога та увага до дитини повинна замінити суворий батьківський контроль.
 • Встановіть довірчі стосунки із учителями.
 • Після школи запитуйте в дитини: «Що нового ти довідався сьогодні в школі?»
 • Хваліть малюка за шкільні досягнення.
 • Контролюйте свої емоції, не сваріть за погані оцінки.
 • Якщо є необхідність, допомагайте дитині виконувати домашні завдання.

 

Поради батькам

Часто за нескінченим потоком справ ми не звертаємо уваги на найдорожче, що в нас є – на наших дітей. А вони так потребують уваги!

Одного разу у дитини запитали: «Чого тобі найбільше хочеться?»

«Я хочу захворіти, бо коли я хворіла, тоді мама сиділа біля мене, розмовляла, розповідала казки, читала книжки, мені було так добре»,- відповіла дитина.


Порада 1

Не забувайте приділяти увагу повсякденному спілкуванню з дитиною. І тоді колись почуєте: «Дякую тобі, мамо, за твою науку. Колисала ти мене, колиши й онуку».

Порада 2

Намагайтесь говорити спокійно і доброзичливо. Не зловживайте словами: «повинен», «треба». Не забувайте казати дітям «дякую», «вибач», адже вони вчаться того, чого їх навчають. Якщо дитина зростає у докорах, вона починає жити з почуттям провини.

Порада З

Будьте в міру вимогливими:

 • виправляйте;
 • реагуйте на недоліки;
 • хваліть за мінімум — карайте за максимум.

Примітка: інколи вмійте і «не побачити».

Порада 4

Спільні сімейні обіди — один з елементів належної культури поведінки, тільки не ті, де переважають уїдливі насмішки:

 • Прибери лікті зі столу! Підніми голову, вона в тебе не глиняна!
 • Не плямкай!
 • Як ти їси, дивитись гидко!
 • А хто за тебе «дякую» скаже!

Як говорив стародавній мислитель Сенека, «нелегко привести до добра повчанням, а легко прикладом».

То ж будьмо прикладом своїм дітям у всьому. Бо «блаженні ті батьки, чиє доброчесне життя є прикладом доброзичливості для дітей, зразком виправлення і правилом благих дій».

Порада 5

Дуже важливою умовою є дотримання принципу погодженості у вихованні,одностайності у вимогах до дітей. Слушними, на наш погляд, є зразки народної мудрості:

 • Коли батько каже «так», а мати — «сяк», росте дитина як будяк.
 • Біда тому дворові, де курка кричить, а півень мовчить.

Порада 6

Піклуйтесь про щасливу долю свого дитяти.

Відразу в кожного на думці — придбати і передати у спадок солідне майно. «Та, якщо вони не вміють благочестиво поводитися, — вчить Святий отець Іван Злотоустий, — воно недовго протримається у них, вони його розтринькають, воно загине разом з його господарями».

Знайте, батьки, — найкращий спадок для дітей не золото та маєтки, а гарне виховання і навчання. Для переконливості пропонуємо давню притчу, в якій закладена саме ця ідея.

«Якщо ти даси своєму синові одну рибину, то він буде ситий один день, якщо даси дві — то два дні, три рибини — три дні… Але коли ти навчиш його ловити рибу, працювати, то він буде ситий протягом усього свого життя. Отже, — продовжує Святий отець, — учіть дітей бути благочестивими володарями своїх пристрастей, багатими в добродіяннях і не очікуйте від Бога ніякої милості, якщо не виконаєте свого обов’язку». А слова видатного педагога К.Ушинського про те, що «коли бажаєш вихованцеві щастя, треба виховувати його не для щастя, а для праці життя», слугують цілком логічним підтвердженням всього зазначеного вище.

Порада 7

Матері, привчайте своїх доньок до охайності, чистоти і краси зовнішньої. Знайте, що в народі доньок порівнюють з їхніми мамами за приказкою: «Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина».

Порада 8

Обов’язок батька — виховати в сина мужність, бо вона є головним показником зрілості юнака.